Tirsan Kardan

Arge Merkezi

 

Genel Bakış

Tirsan Kardan ArGe Merkezi, 5746 sayılı yasa uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılı başında onaylanarak, tescillenmiştir.

Toplam 3.395m2 kapalı alan uzerine kurulu olan tesisimiz; proje yönetimi, tasarım ve simülasyon merkezlerinin yanı sıra son teknoloji ile donatılmış 1.865m2’lik bir test merkezini de bünyesinde barındırmaktadır.

Makina, malzeme ve metalürji, mekatronik, fizik ve kimya alanlarında uzmanlaşmış 30’un üzerinde araştırmacı ve teknisyenden oluşan kadromuz, sıfırdan nihai ürüne kadar devam eden süreç içerisinde müşterilerimizin tüm ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması hedefi ile çalışmaktadır.

ArGe Merkezi’miz, 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan performans değerlendirmesi sonucunda Türkiye’de yerleşik A Grubu ArGe Merkezleri arasında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Test ve Doğrulama

Tirsan Kardan ArGe Merkezi bünyesinde yer alan test merkezimiz, montajlı ürün seviyesinden bağımsız bileşenlere kadar tüm ürün ve proses doğrulamalarını gerçekleştirebilecek mükemmel bir altyapıya sahiptir.

Ürünlerimizin performansını, sanal ortamda gerçekleştirilen test ve simülasyonların ardından, gerçek saha koşullarını canlandıran hızlandırılmış fiziksel testler ile de doğruluyoruz.

Özellikle yapısal ve dinamik dayanıklılık, akustik konfor ve çevresel etki alanlarında uzman kadromuz tarafından kurgulanmış olan ve sonuçları gerçek saha koşulları ile doğrulanmış özel test planları uygulamaktayız.

Yatırımı yeni tamamlanmış olan entegre çamur sistemine sahip ağır ticari araç yol simülatörü ile, 8-10 ay süren araç seviyesi dayanıklılık testlerini 8 hafta gibi dar bir laboratuvar seviyesi test programı içerisine sıkıştırabiliyoruz.

Test Merkezi’mizde yeni ürün prototiplerine ait test ve doğrulamaların yanı sıra seri üretimdeki ürünlerimizin periyodik performans testleri de gerçekleştirilmektedir.

Araştırma ve Geliştirme

Yeni ürün tasarım süreci içerisinde yer alan tüm kavramsal tasarım, sanal simülasyon ve proje yönetimi aşamaları deneyimli uzman kadrolar tarafından Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

Ürünlerimiz; yapısal ve dinamik dayanıklılık, güvenlik ve mekanik titreşimler ile akustik alanlarındaki gerçek saha çalışma koşulları, en gelişmiş bilgisayar destekli tasarım ve analiz metodolojileri kullanılarak öncelikle sanal ortamda test edilir. Böylelikle, bazı laboratuvar ve araç-seviyesi testlere olan ihtiyaç ortadan kaldırılmakta, ürün tasarım çevrim süreleri kısaltılmakta ve ürün maliyetleri azaltılmaktadır.

Fikri Haklar

Tirsan Kardan ArGe Merkezi’nin temel hedeflerinden birisi de katma değer yaratan ve yenilikçi fikirler içeren projeler üreterek sahip olduğu fikri haklar portföyünü sürekli olarak geliştirmektir.

 

2016-18 yılları arasında fikri haklar portföyümüzü 2 kat arttırarak, 2019 yılı içerisinde tescillenmiş patent sıralamasında Türkiye’de ilk 50, tescillenmiş faydalı model sıralamasında ise ile 10 firma içerisinde yer aldık. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında ise patent tescil sayısında ilk 10 ve faydalı model tescil sayısında ise ilk 3 firma içerisindeyiz.

 

Giderek ivmelenen tempomuzun, 2020 yılı içerisinde ve sonrasında firmamızı çok daha üst sıralara taşıyacağına olan inancımız sonsuzdur.

0 +
Patent / Faydalı Model Ulusal Başvuru
0 +
Patent / Faydalı Model Uluslararası Başvuru
0 +
Patent / Faydalı Model Ulusal ve Uluslararası Toplam Başvuru
0 +
Patent / Faydalı Model Toplam Tescil